Ucpanej systém
Česko, 2023, 160 min, Divadlo, Přímý přenos divadelní hry
Přímý přenos z Dejvického divadla derniéry beznadějně vyprodané divadelní hry na motivy povídek Irvina Welche! Ucpanej systém získal cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2012. Ivan Trojan získal cenu Alfréda Radoka 2012 v kategorii mužský herecký výkon za roli Boha a současně byl za tuto roli nominován na Cenu Thálie.
Další informace
Ivan Trojan • Václav Neužil • Miroslav Krobot • Martin Myšička / Pavel Šimčík • Martin Pechlát / Martin Myšička • Jaroslav Plesl / Lukáš Příkazký • Hynek Čermák / Matěj Hádek • Petr Vršek • Jana Holcová • Klára Melíšková • Lenka Krobotová
divadelní adaptace Daniel Majling překlad Olga Bártová výprava Pavol Andraško
hudba Marián Čekovský dramaturgie Daniel Majling, Eva Suková
režie Michal Vajdička
PREMIÉRA 20.02.2012
DÉLKA PŘEDSTAVENÍ 2 hodiny 50 minut, včetně přestávky
PARTNER INSCENACE TOI TOI, sanitární systémy, s. r. o. / PRIMÁTOR, a. s.
Ucpanej systém získal Cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2012.
Ivan Trojan získal Cenu Alfréda Radoka 2012 v kategorii mužský herecký výkon za roli Boha.
Ivan Trojan byl za roli Boha nominován na Cenu Thálie.
V poněkud bizarní podobě pokáleného Boha je Ivan Trojan nejen sarkastickým glosátorem všeho dění, ale především dotváří dokonalý obraz vyprázdněného světa. Přispívá tak zásadně k zvýraznění tématu inscenace, která je zábavná i depresivní, kde za smíchem vzápětí mrazí. Stejně jako z metafory lidské společnosti, která už Boha ani nepoznává.
(z vyjádření odborné poroty k nominaci Ivana Trojana na Cenu Thálie)
Inscenace Dejvického divadla Ucpanej systém vznikla na základě díla známého skotského spisovatele Irvina Welshe Acid House. V anotaci k českému vydání knihy v roce 2008 se píše:
… Jedná se o Welshovu druhou knihou, plnou „obrázků ze společenského života spodiny", v níž autor nezůstává nic dlužen své pověsti; jeho texty opět zkoumají temná zákoutí světa i duše. … Vypravěčem je zástupce edinburské ulice, jehož mluva je děsivá, plná vulgarismů, siláckých výroků, slangových obratů, zkomolenin a patvarů, ale rozhodně není fádní a nudná. To proto, že je v ní obsažen humor, sice hodně černý, cynický a brutální, ale jak jinak pravdivě popsat skutečný život, který se taky s nikým nepáře? A pak pravidlo, že žádná povídka neskončí happy endem a že ještě nikdy nebylo tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř.
Divadelní adaptace Daniela Majlinga je vytvořena s obdivuhodnou citlivostí k poetice Irvina Welshe, a zároveň vytváří zcela svébytné dramatické dílo.
NEJSPROSTŠÍ INSCENACE V HISTORII DD!
Vzhledem k velkému počtu vulgárních slov, která jsou nezbytnou součástí dialogů hry, není představení vhodné pro diváky mladší 15 let a diváky zvláště citlivé na tento způsob vyjadřování.